МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

13 серпня 2014 року № 1/9-414


Департаменти (управління)
освіти і науки обласних та Київської
міської державних адміністрацій

Про забезпечення безперешкодного доступу до навчальних закладів


Мiнiстерство освiти i науки надсилає для практичного використання в роботi методичнi рекомендацiї «Забезпечення безперешкодного доступу до навчальних закладiв», що додаються.

Заступник Мiнiстра
Павло Полянський

_____________________________________________________________________________________________________________

Додаток
до листа Міністерства освіти і науки
від 13.08.2014 № 1/9-414

Забезпечення безперешкодного доступу до навчальних закладів


З метою забезпечення права на освiту дiтям з особливими освiтнiми потребами, у тому числi з iнвалiднiстю, керiвники дошкiльних, загальноосвiтнiх, позашкiльних та iнших навчальних закладiв, незалежно вiд їх типу та пiдпорядкування, повиннi забезпечити їм вiдповiднi умови для навчання. Особливу увагу слiд звернути на архiтектурну доступнiсть усiх функцiонуючих навчальних закладiв, а також тих, якi капiтально ремонтуються, та новобудов.

Завдання щодо забезпечення права дiтей з особливими освiтнiми потребами на отримання якiсної освiти визначенi Указами Президента України вiд 2 березня 2009 року № 113 «Про першочерговi заходи щодо полiпшення становища осiб з вадами зору», вiд 19 травня 2011 року № 588 «Про заходи щодо розв’язання актуальних проблем осiб обмеженими фiзичними можливостями»; постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29 липня 2009 року № 784 «План заходiв щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осiб з обмеженими фiзичними можливостями та iнших маломобiльних груп населення на 2009–2015 роки «Безбар’єрна Україна», вiд 15 серпня 2011 року № 872 «Про затвердження Порядку органiзацiї iнклюзивного навчання у загальноосвiтнiх навчальних закладах», наказами Мiнiстерства освiти i науки України вiд 14.06.2013 № 768 «Про затвердження плану заходiв щодо забезпечення права на освiту дiтей з особливими освiтнiми потребами, у тому числi дiтей-iнвалiдiв», вiд 23.07.2013 № 1034 «Про затвердження Плану заходiв щодо впровадження iнклюзивного навчання в дошкiльних та загальноосвiтнiх навчальних закладах на перiод до 2015 року».

Вiдповiдно в кожному районi (мiстI) на початок навчального року має бути чiтка база даних усiх дiтей з iнвалiднiстю дошкiльного та шкiльного вiку, для яких потребується створення необхiдних умов для їх iнтеграцiї у загальноосвiтнiй простiр. Особливу увагу необхiдно звернути на дiтей-iнвалiдiв, якi перебувають вдома на iндивiдуальному навчаннi через архiтектурну недоступнiсть навчального закладу.

При цьому, слiд звернути увагу, що це стосується не тiльки дiтей з порушеннями опорно-рухового апарату, а й слiпих та зi зниженим зором, глухих. Необхiдно припинити хибну практику щодо влаштування у навчальних закладах замiсть пандусiв рейок, або iнших пристосувань, якi не вiдповiдають будiвельним стандартам.

Вимоги щодо архiтектурної доступностi навчальних закладiв визначено Державними будiвельними нормами В.2.2-17:2006 «Доступнiсть будинкiв i споруд для маломобiльних груп населення», затвердженими наказом Мiнiстерства регiонального розвитку, будiвництва та житлово-комунального господарства України вiд 02.11.2006 № 362(далi — ДБН).

У 2010 роцi було внесено доповнення до ДБН В.2.2-3-97 «Будинки i споруди навчальних закладiв», якi стосувалися вимог щодо забезпечення умов для органiзацiї iнклюзивного навчання дiтей з особливими освiтнiми потребами у загальноосвiтнiх школах, встановленi загальнi положення щодо проектування таких навчальних закладiв, застосування в них спецiальних пристроїв.

Критерiй доступностi навчального закладу визначає вимоги щодо:

- доступностi прилеглої територiї до будiвлi навчального закладу;

- безбар’єрного входу та безперешкодного руху в примiщеннях;

- доступностi до дверних i вiдкритих прорiзiв;

- пристосованостi для використання санвузлiв, мiсць вiдпочинку та усiх без винятку примiщень у закладi;

Керiвник школи має обов’язково дбати про безпечне перебування в нiй дитини-iнвалiда, особливо пiд час вiдвiдування нею майстернi, спортивної зали тощо, з метою запобiгання її травмування.

Для дитини, яка користується вiзком, також необхiдно створити вiдповiднi зручнi умови для розмiщення за партою.

З метою створення безперешкодного доступу до будiвлi та примiщень навчального закладу для дiтей слiпих та глухих необхiдно користуватися Державними будiвельними нормами В.2.2-31:2011 «Будинки i споруди. Настанова з облаштування будинкiв i споруд цивiльного призначення елементами доступностi для осiб з вадами зору та слуху», якими визначено вимоги щодо проектування та реконструкцiї будiвель, у тому числi навчальних закладiв, iз забезпеченням до них доступностi осiб з порушеннями зору, а також вимоги до iнформацiйного та iнженерного обладнання примiщень для осiб з вадами слуху. Також, надаються настанови стосовно технiчних вимог до застосування тактильних наземних та пiдлогових покажчикiв у будинках i спорудах для осiб з вадами зору:

- для слiпих дiтей у закладi передбачати систему тактильної та звукової iнформацiї;

- для дiтей глухих та з порушеннями слуху передбачати систему вiзуальної iнформацiї.

- забезпечити необхiдне тактильне (рельєфне) та вiзуальне (кольором) попередження на початку та в кiнцi сходiв;

- облаштувати поруччя по обидва боки сходових маршiв;

Обов’язковим є прикрiплення табличок для слiпих дiтей з iнформацiєю про призначення кiмнати, її номер, тощо. Написи на табличцi наносяться шрифтом Брайля (рельєфнI). Табличка розмiщується на доступнiй дiтям висотi, на двернiй рамi або на стiнi, збоку вiд дверей. На дверях, сходах повиннi бути кольоровi маркувальнi смуги, написи «Вхiд», «Вихiд» для слабозорих дiтей. Необхiдно також позначити фарбою iншого кольору (як правило оранжевого) першу та останню сходинки з метою полегшення орiєнтування людей зi зниженим зором та попередження їх травмування. Рекомендацiї по архiтектурнiй доступностi навчальних закладiв можна знайти в навчально-методичному посiбнику «Архiтектурна доступнiсть шкiл» (Київ, 2012 р.).

Також, для органiзацiї безперешкодного середовища в навчальних закладах слiд застосовувати посiбник до ДБН В.2.2-4-97, ДБН В.2.2-4-97 «Рекомендацiї з архiтектурно-планувальних рiшень нових типiв будинкiв навчально-виховного та лiкувально-оздоровчого призначення для дiтей-iнвалiдiв, сирiт i дiтей, якi залишилися без пiклування батькiв (будинки дитини, дошкiльнi дитячi будинки, школи-iнтернати загального та спецiального типiв)».

Кiлькiсть переглядiв: 551